Reference

Než jsem začala s paní Michaelou spolupracovat, prošla jsem si přejídáním až do váhy 111 kg, hladověním s úbytkem váhy přes 40 kg, opětovné přibrání ke sto kilogramům, pak jsem místo hladovění zkusila shodit pomocí tzv. “zdravého stravování“, které šlo alespoň u mě ruku v ruce se sebezapřením, neskutečně tvrdou dřinou, spoustu hodin sportu týdně, mnohdy i přes bolest, vážení se každý den, přesné dodržování DDD makro živin a kalorií, abych se dostala na přijatelnou váhu. Když jsem překročila denní kalorie nebo nezvládla naplánované cvičení, hodně jsem se na sebe zlobila a upadala do deprese, že jsem strašně slabá a nic nedokážu. Moje myšlenky se točily neustále kolem jídla. Byla to velice podmíněná sebeláska, pokud to tak vůbec můžu říct. Když jsem den zvládla podle plánu, byla jsem se sebou spokojená, pokud jsem to nezvládla, nenáviděla jsem se. Trpěla jsem záchvatovým přejídáním a v době, kdy jsem kontaktova Míšu jsem byla zoufalá, kontrola se mi začala vymykat, takový extrém se zákonitě musel vyvážit, měla jsem velký strach, že zase přiberu zpátky a čím větší strach jsem měla, tím větší byla potřeba se přejídat. Točila jsem se v kruhu neukojitelné touhy po jídle, nezvladatelné kontroly nad sebou a sebenenávisti. Michaela mě během krátké doby (2 – 3 měsíce) naučila jednat v zájmu svého těla, vysvobodila mě z vězení mojí obsesivní kontroly, díky ní jsem začala jíst bez výčitek a špatného pocitu. Protože jsem si jídlo přestala zakazovat a nově jsem si ho dovolila, ustala potřeba zaměřovat tím směrem tolik pozornosti. Nyní cítím svobodu, jím co chci, ale jiným způsobem, tedy vědomě, naslouchám tělu, věřím ve svůj úsudek, jsem sebevědomější a přijímám se víc než kdy dřív. Je přede mnou ještě velký kus práce, ale cítím, že jsem konečně na správné cestě. Děkuji mnohokrát za pomoc Míšo, jste skvělá a máte velký dar pomáhat lidem. 🙂

Tereza Axmannová
Na podzim roku 2018 jsem narazila na Misi clanek na servru psychologie.cz a jeji pristup k telesnosti/jidlu a zdravemu vztahu k sobe same me neuveritelne oslovil. V tu dobu jsem byla opet v depresivnim propadu, nenavidela sve telo, mela problemy s jidlem (etapy prejidani stridal strach z jidla, travici potize, rozhozeny menstruacni cyklus) a nevedala kudy dal. Jediny silny pocit byl, ze uz to tenktokrat sama nezvladnu a potrebuji pomoci. Nevahala jsem a Misu zkontaktovala. Nutno podotknout, ze ziji a studuji v zahranici a Misa mi vysla vstric s potkavanim se po skypu a zaroven jsme upravily intenzitu potkavani se tak, abych to dokazala financne zvladnout.
Dnes je duben 2019 a ja Misa mi neuveritelne pomohla a navedla na spravnou cestu a jsem ji opravdu z celeho srdce vdecna. Prijdu si jako uplne jiny clovek, kdyz se zpetne ohlednu na podzim lonskeho roku. Misa mi pomohla se znovu vcitit do sebe same, do me telesne schranky a byt na sobe musim kazdy den stale pracovat a byt vedoma stoji kazdy den velke usili, je to daleko zvladnutelnejsi s ¨nastroji¨, ktere mi pomohla najit.
Travici problemy zmizely, menstruace se navratila a cyklus je pravidelny, zmizelo mi akne a migreny. Citim se vyrovnanejsi a kvalita meho zivota rapidne stoupla. Nejenze se odehraly zmeny uvnitr me, ale i vne – prislo stehovani, jine pracovni podminky (vse v navaznosti na vnitrni zmenu a nauceni se rici svuj nazor a dat sve potreby na prvni misto).
Misa me umela moc dobre nsmerovat a ukazat mi cestu, nerikala co ¨mam a nemam delat¨, ale nechala me tuto cestu objevit.
Jste jednou z celeho srdce dekuji.
Klára

Chodila jsem k Michaele poměrně krátkou dobu. Je to tedy dost relativní, jelikož nelze asi říct, jaká doba docházení ke koučovi je tak akorát, ale já to soudím takto. Byla to krátká doba na to, převrátit můj vztah a postoj k jídlu, a to včetně, nebo možná hlavně, s kompletním přehráním mého hardisku, který pohled na stravování, cvičení a moje nedokonalé tělo po celá léta řídí. Není snadné to jednoduše popsat, ale něco ve mně je teď jinak, potřeba přejídání a zajídání “něčeho” je dnes z 95% pryč. Trvalo to dva měsíce, konkrétně pět společných setkání s Michaelou.

Bylo to tak, že jsem se 30 let na střídačku přejídala a držela diety. Dokázala jsem vždy zhubnout, byla jsem v tom opravdu machr. Začalo to v pubertě, kdy jsem si všimla, že můj zadek není tak akorát, pokračovalo to pak přes začátky dospělosti, po porodech, ve stresech, starostech a prázdnotách. Nikdy jsem se sebou nebyla spokojená, tedy až na těch pár dnů či týdnů, kdy jsem byla zrovna po dietě. Dnes, ve svých 47 letech, už mě to fakt přestalo bavit. Byla to čistá otročina a kazilo mi to náladu.

Dnes mám od toho všeho pokoj, dopřeju si, na co mám chuť a jím zdravé věci. Začala jsem chodit plavat, protože se mi opravdu chce. Nepřeháním to. Nepřejídám se a netloustnu. Je to veliká úleva. Neumím to vysvětlit, ale ta závislost na jídle, občasné bezhlavé přejídání a chutě na sladké mě prostě opustily…

Pokud byste se mě chtěli na cokoliv zeptat, napište mi na jindriska7@gmail.com.

J.K.

(…)Šly jsme spolu kolikrát do velkých hloubek. Uvědomila jsem si, jak s tématem těla a jídla souvisí mnoho, mnoho jiných věcí a témat, která jsem často nechtěla vidět a přiznat si je nebo jsem z nich měla strach. Třeba téma ženství či dospělosti, závislosti na druhých lidech, nebo přiznání a přijetí toho, že mám v sobě kromě té světlé části i tu temnou a že obě jsou mou součástí. Mnohokrát jsme na ty moje stíny a strachy narazily.

Uvědomila jsem si, jak jsem se ztotožnila s rolí té malé, čisté, hodné holčičky, která nikdy neřekne „ne“, neprojevuje se zlostně, rozdá se pro druhé, nestanoví si hranice… Byla to obrovská úleva si to začít přiznávat a pouštět to, i když to samozřejmě pořád trvá a nejde to změnit hned. Právě tyto věci jsme hlavně řešily a díky tomu se začal pomalu měnit i můj postoj k jídlu a k tělu. Ty potíže s nimi to jen zrcadlily. Moc mi pomáhalo psát texty na zadaná témata. Mohla jsem se díky tomu ponořit více do sebe a začít si uvědomovat, jak některé věci skutečně mám a cítím, z čeho mám strach, co bych ráda změnila a co si vlastně opravdu přeju, v hloubi duše.

Ty texty a Míšina shrnutí z každého sezení si často ve chvílích nějakých zmatků a obav, nejistoty, znovu čtu a hodně mě to posiluje. Našla jsem si nový vztah k pohybu, začala jsem z něj mít i radost, začala jsem víc tančit. Dostala jsem několik podnětů a nástrojů, jak se ukotvit a uzemnit, což mi nesmírně pomáhá v mnoha situacích. (…)

Tereza

Míša byla výborným průvodcem na mé cestě zpátky k mému tělu a právě proto, že to bere komplexně přes duševní stránku, vnímám potkání s ní jako proces, který má trvalé následky 🙂 Dopředu jsem netušila, co všechno na této cestě potkám a překvapilo mě, co vše s tímto tématem úzce souvisí. A i když vím, že cesta synchronicity s tím svým, je cestou na celý život, dává mi to větší a větší smysl, víc a víc mně to baví… díky Míšo…

Linda

Je to třičtvrtě roku, co jsme spolu začaly spolupracovat. V té době to bylo asi jedno z mých nejchmurnějších období, kterým jsem si procházela. Cítila jsem se velmi bezradně a nevěděla co dělat, aby mi bylo zase lépe. Do té doby jsem vždy někde sebrala alespoň trochu síly pokračovat dál, ale najednou jsem asi své rezervy úplně vyčerpala. Už jsem si prostě sama nedokázala pomoct a potřebovala jsem podporu od druhého, ukázat cestu a směr(…)Díky společné práci jsem si především uvědomila velmi podstatnou příčinu věškerých mých dalších obtíží. Tou příčinou je mé sebevědomí, sebeláska, sebepřijetí, vztah, který mám sama k sobě. To jak se vnímám, jak se přijímám. To je něco, co se nedá změnit ze dne na den, je to proces, každodenní práce na sobě. Uvědomila jsem si, že to, jaký vztah mám sama k sobě, se odráží ve všem v mém životě. Ve vztazích k druhým, jací lidé mi vstupují do života, jak se ke mně chovají a v dalších událostech, které se v mém životě objevují (….)Míšo, velmi ti děkuji za podporu, kterou jsi mi po celou dobu naší společné práce dodávala. Byla a stále jsi mou velkou inspirací, učitelem a průvodcem na cestě k lepšímu vztahu sama k sobě.

Tereza Ř.

Vnímám, že možnost být vedena paní Pavlíkovou pro mě byla velkým darem. Jsem vděčná, že díky ní, se ke mně dostaly poznatky z psychologie výživy. Po celou dobu mne podporovala v procesu znovunalézání radosti z jídla a byla schopná vidět směr mých myšlenek a sdílet se mnou své zkušenosti. Pomohla mi najít v sobě trpělivost sama se sebou a pochopení, že všechny mé problémy jsou vlastně podněty k pozitivní změně.

Rozhodně doporučuji její vedení všem, kteří nevěří, že vyrovnaný láskyplný vztah s mým tělem a s jídlem je možný.

Emma

S Míšou jsem začala spolupracovat v lednu 2014 a od té doby jsem ušla obrovský kus cesty. Čtyři roky jsem se trápila s praktikováním jednoho alternativního výživového směru, který mi nevyhovoval, ale slepě jsem se držela doporučení knih, aniž bych poslouchala své tělo. Přejídala jsem se, hltala jsem, nebyla jsem schopná cítit radost a uspokojení z jídla, ani pocit sytosti. Bylo mi neustále špatně, cítila jsem velké napětí v břiše a trpěla nechutenstvím. Jídlo samotné, i jen pomyšlení na něj, mi způsobovalo obrovský stres, který jsem řešila…opět jídlem. Až konzultace s Míšou mě z tohoto bludného kruhu vysvobodily. Přivedly mě k poznání, že makrobiotika není cesta pro mě. Že je třeba v první řadě věřit sám sobě, svému tělu. A hlavně – že jídlo mé problémy jen zrcadlí, jejich skutečná příčina je však jinde. Postupně jsme od rozebírání konkrétních potíží s jídlem přecházely k prozkoumávání jiných, mnohem hlubších problémů a témat, o kterých jsem často ani nechtěla vědět. Míša mě ale zkušeně a nenásilně vedla, bez jakéhokoli hodnocení a přesvědčování. Vlastně jsem si na vše nakonec přišla sama, o to větší hodnotu pro mě mé „objevy“ měly. Její na první pohled jednoduché „domácí úkoly“, které mi zadávala, mi vždy odhalily věci, o kterých jsem předtím neměla tušení, přitom stačilo si jen sednout nad zadané téma a psát :). I v obdobích, která jsem hodnotila jako své neúspěchy, např. když jsem se vracela ke starým programům nebo se na můj vkus věci jen příliš pomalu měnily k lepšímu, pro mě Míša měla vždy pochopení a povzbuzení a naučila mě jedné z nejdůležitějších věcí – být laskavá sama k sobě, neboť vždy děláme to nejlepší, co v danou chvíli dokážeme. Jsem stále na cestě, ale již mnohem dál, je mi lehčeji… a těším se na další prozkoumávání vnitřních neprobádaných končin s Míšinou podporou 🙂

Veronika

Míši přístup k problematice jídla mě velmi oslovil a nyní vím, že řešit jídlo z pohledu psychologie je jediná možná cesta. Míša je velmi empatický a citlivý člověk, vždy okamžitě, trefně a laskavě reagovala na všechny dotazy a nenásilně mě provedla velkou změnou. Po letech nespokojenosti s vlastním tělem, po mnoha pokusech zhubnout a frustrace z nezdaru, jsem konečně spokojená. Myslím na sebe, snažím se vnímat své potřeby, dávám si pozor, abych nedělala zbytečně všechno sama, jídlo vnímám jinak a hlavně pociťuji obrovskou úlevu. I mi několik lidí řeklo, že jsem zhubla, ale neřeším to.

Helena

Jsem vděčná, že jsem se mohla s Míšou v životě setkat 🙂 Sice ne „naživo“, ale konzultace probíhaly po skype. Každopádně i takto to byl velmi silný sebepoznávací přínosný proces.
Míša mi pomohla pochopit důležité souvislosti v mém životě a jejich dopady na fyzické tělo..ať už přibírání na váze, potřeba večerního přejídání se.. Ocitly jsme se chvílemi ve velkých hloubkách mého života.

S mým pochopením a větším přijetím mého těla se také velmi změnil přístup k tělu u mé dospívající dcery, a to v podstatě „jen mým vyzařováním“ a pak také určitě skvělým Míšiným tipem „vyhození osobní váhy“, kterou jsme se nechávaly obě „rozhazovat“ a dávaly jí obě nadměrnou důležitost.

Nejdůležitějším pochopením pro mě je, že každý proces je naprosto individuální, každé tělo potřebuje to „své“, svůj čas, nic není dopředu dané, vše se mění.. a na nás je to, naučit se svému tělu naslouchat, netrýznit se a neubližovat si… to je pro mě cesta bezpodmínečné lásky 🙂 a tou nás Míša citlivě provází a předává tolik potřebné „nástroje“.
Takže Míšo moc Vám děkuji a přeji Vám hodně uzdravených klientů a ať Vás Vaše práce stále naplňuje 🙂

Petra

Děkuji Vám Míšo, jsem opravdu moc vděčná, jak mi pomáháte. Řídím se vašimi radami již necelý rok a můj pohled na výživu se razantně změnil. Díky za to!
Dříve jsem přísně dodržovala všelijaká různá dietní pravidla, která jsem za léta dospívání nabrala, až jsem skončila u dogmatického dodržování raw stravy. Pomocí Míši jsem pochopila, že se jedná o extrémní výživový směr. Abych se cítila vitální, plná energie, pozitivity, klidnější a vyrovnanější, zdravá, krásná a šťastná, jak ostatní vitariáni popisují, k tomu dogmatické praktikování raw stravy nepomůže. Já šťastná rozhodně nebyla. Po zdravé, pestré, živé večeři jsem se sice cítila lehce, ale vždy na mne přišlo večerní mlsání. Přejídala jsem se sušeným ovocem a oříšky a ostatními raw dobrůtkami. Následovaly výčitky a ještě přísnější režim, či naordinováné kilometry k uběhnutí navíc. Sice jsem zhubla mnoho kil, ale tělo začalo volat o pomoc, bylo mu zima, bylo vyčerpané, bez menstruace.

Díky Míše jsem pomalu odbourala mé nastavené restrikce a omezení. Skutečně jsem si myslela, že nic jiného než zdravou syrovou stravu už do konce života nebudu jíst. To nejtěžší období mám zřejmě za sebou, postupně se má mysl otevřela a nastavila na jinou cestu, vede mne skutečná láska k mému tělu. Jsem v těle více přítomna, naslouchám jeho skutečným potřebám.
Nyní chápu více souvislosti, tělo se opravdu potřebovalo vyčistit, to má mysl tuto očistu pak zahnala do extrémů, ze kterých jsem se nemohla vymanit. Díky radám Míši jsem začala se stravou více experimentovat. Po čase jsem přibrala a menstruace se vrátila. Získala jsem k Míše velkou důvěru, můžu se vždy plně otevřít, společně jsme odhalily mnohé mé bloky a strachy.
Věřím, že ke mně vždy přichází to, co potřebuji, včetně té ,,správné,, stravy. Zjistila jsem, že žádná strava mi štěstí a spokojenost sama o sobě nezaručí. Své štěstí si tvořím já. Má cesta pokračuje a já se nadšeně těším, jak se bude vyvíjet dál 🙂 Děkuju Míšo.

Nikola

Míša mě dokázala velmi dobře nasměrovat tam, kam jsem potřebovala. Některé věci nebylo jednoduché slyšet a následně si je přiznat, ale díky citlivému přístupu Míši, to bylo pro mne daleko lehčí. Už po pár návštěvách jsem cítila, že se na jídlo dívam jinýma očima. Neusínám každý den s pocitem, že jsem zase selhala. Jídlo dostávalo po konzultacích úplně jiný rozměr, vracelo se v podstatě tam, kam patří a vždycky patřilo. Moc Ti za to, Míšo, děkuji.

Zuzana

Potkávání s Tebou mi zásadně pomohlo. Díky němu jsem si uvědomila, co skutečně bylo za mojí touhou zhubnout a proč jsem se tak snažila držet restriktivního jídelníčku. Proč jsem vyřadila spoustu potravin, na které jsem ale stále měla tajně a pak už i netajně chuť a proč to vedlo k čím dál většímu přejídání. Co skutečně bylo za mou touhou mít další dítě. Pochopení bylo osvobozující. Tím, že jsem pustila touhy, které vycházely ze zmatených a nepochopených pocitů, se mi otevřel prostor pro větší vnímání přítomného okamžiku a hlavně mě to zásadně zklidnilo. Zároveň s tím se dostavila energie tam, kde jsem ji dlouhodobě postrádala. Chce se mi víc hýbat, dokážu se popasovat s dlouho odkládanými resty, ať už se jedná třeba o úklid nebo pracovní záležitosti. Nesypu se, když něco nesplním tak, jak jsem si naplánovala, s radostí a velkou důvěrou vítám vše, co se mi děje a těším se na překvapení, která život tak krásně umí připravit a Vesmír ještě líp vyřešit. Už prostě vím, že jsem v dobrých rukách.

Musím napsat, že kdybych věděla, jak moc a jak relativně rychle mi Tvoje pomoc pomůže, nerozmýšlela bych se bezmála rok, jestli o ni požádám. Všechno jsem chtěla zvládnout sama, považovala jsem to za povinnost a nezvládnutí za slabost a nevyzrálost. Navedla jsi mě správným směrem, směrem k sobě a díky Tobě to šlo rychleji, snadněji a radostněji. I přes logické a očekávané propady a občasné chutě se na to vykašlat a nic neřešit.

Třešničkou na dortu pak byl seminář Žena, tělo a jídlo, který jsi vedla společně s Magdou. Ten mě odhodil ne o krok, ale o tisíc světelných let směrem k pochopení, k sobě, k lásce. Dodnes si myslím, že jsem zažila zázrak a říkám, že jste mi tam vyměnily oči, protože po návratu domů jsem už nikdy neviděla v zrcadle to „příšerné tlusté tělo“, které jsem vídala dřív.

Jana V.

Spolupráce s Míšou pro mne byla velmi přínosná. Konečně si jídlo dokážu užít a s láskou vychutnat. Dříve to pro mne bylo velice obtížné a nakonec jsem stejně měla výčitky, ikdyž jsem jedla sebevíc zdravě. Již od puberty jsem byla se sebou nespokojená a řešila to buď tím, že jsem skoro nejedla a nebo se naopak po večerech přejídala a zajídala emoce. Míša mě naučila, že je důležité nejen to, co jíme, ale také to, jakým způsobem jíme. Pochopila jsem důležitost sebelásky a přestala na sebe být příliš přísná. Snažím se teď svému tělu naslouchat a plnit všechny jeho potřeby a ono se mi za to odvděčuje, protože skvěle a hlavně ve zdraví funguje :). Poprvé v životě si uvědomuji, že jídlo neřeším a cítím obrovskou úlevu. Vím, že mám před sebou ještě dlouhou cestu a Míše patří mé díky za to, že mi ukázala správný směr.

Pavla