Nabídka seminářů

Vědomé jedení – klíč ke zdravému metabolismu (základní seminář)

Délka: 3 hodiny

Potíže kolem jídla nás zbavují naší síly a brání nám v tom, abychom naši energii směřovali tam, kde je jí skutečně zapotřebí. Mnoho našich stravovacích strategií je založeno na nátlaku, donucování, nadměrném cvičení a nedostatečném jedení. Realita naší doby je plná zázračných diet, drahých přípravků na hubnutí a na potlačení chuti k jídlu, protiřečících si nutričních expertů a kontroverzních výživových směrů založených na seznamech zakázaných a povolených potravin.

Věříme, že je možné docílit zdravého metabolismu i jinak – cestou vědomého přístupu k jídlu, naslouchání svému tělu a zaměření se na psychické souvislosti stravování. Základem je totiž fungující spolupráce mezi mozkem a trávicí soustavou – pokud chybí, odrazí se to na váze i celkovém zdraví. Tento 3hodinový seminář vás seznámí se základními principy vědomého jedení, nejen teoreticky, ale také pomocí zábavného a praktického nácviku. V závěru bude vyhrazen prostor pro vaše osobní dotazy a sdílení a interakce je samozřejmě součástí celého večera.

Tento seminář je vhodný pro ty, kteří chtějí:

  • cítit ve vztahu k jídlu lehkost, svobodu a potěšení
  • namísto věčného dodržování restriktivních režimů svému tělu naslouchat a vnímat jeho signály
  • umět jíst na základě instinktů a pocitů, nikoliv na základě doporučení někoho zvenku
  • zažívat možná poprvé láskyplný vztah ke svému tělu
  • svému tělu opět plně důvěřovat – tak jako malé děti
  • pochopit zákonitosti fungování zdravého metabolismu bez zbytečně složité vědy
  • minimalizovat vliv vnějších i vnitřních stresorů na své zdraví a váhu

Tento seminář je možné v rozšířené verzi pojmout jako celodenní (8 hodin včetně přestávek) – je obohacen o více praktických cvičení a prožitkových technik a o delší čas pro vaše konkrétní příběhy a otázky.

 

Jídlo ve světě našich emocí

Délka: 3 hodiny

V dnešní době je poměrně obtížné najít člověka, který má k jídlu naprosto svobodný a pohodový vztah. Většina lidí jídlo z nějakého důvodu „řeší“. Bojí se, že po určitých jídlech přiberou nebo onemocní. Případně je trápí to, že jídlem tlumí sílu svých emočních prožitků, tedy takzvaně „zajídají své emoce“. Nebo je sužuje fakt, že neumí najít správnou míru a přejídají se. Některé typy potravin, zejména sladkosti, v nich vyvolávají pocit závislosti. A to jsou jen ty nejčastější potíže, kterými se se svými klienty zabývám v roli „průvodkyně vztahem k jídlu a tělu“.

Věřím, že je na čase svůj postoj k jídlu přehodnotit. Věřím, že jídlo je tu proto, aby nám jednak zajistilo schopnost co nejlépe fungovat v tomto životě při plnění našich záměrů, ale také proto, aby nám dodalo pocity radosti, klidu a uspokojení, které potřebujeme stejně nezbytně. Zkusme právě takový postoj získat – tento seminář má za cíl vám v tom pomoci.

Budeme společně hledat cestu, jak se s jídlem spřátelit a přestat ho „řešit“ – přesně tak, jak jsme to všichni měli jako malé děti! Každý z nás se narodil s pozitivním vztahem k jídlu, a tak se máme k čemu vracet. Předám vám své zkušenosti ze studia i praxe a vyzkoušíte si to i na vlastní kůži, abyste neodcházeli jen plní informací, ale i s prožitkem. Dostatek prostoru bude i pro vaše individuální sdílení a diskusi ve skupině lidí, kteří se zabývají tím samým tématem jako vy.

 

Váha – lehkost a tíha bytí

Délka: 4 hodiny

Kolik z nás může říct, že se celý život cítí naprosto spokojeni se svou váhou a nikdy je nenapadlo, že by ji chtěli změnit? Ať už máme pocit, že bychom měli shodit (či naopak přibrat), většina z nás aspoň občas zatouží po tom svou postavu upravit do jiné „lepší“ podoby. Někteří jsou ochotni kvůli této metě obětovat skoro všechno – boji s váhou dávají mnoho svého času, energie i peněz, a jiné oblasti jejich života tím strádají. Navíc své tělo trápí náročnými dietami i nepřiměřenou fyzickou zátěží. Jiní naopak rezignují a jejich tělo musí snášet nedostatek péče, nekvalitní stravu a příliš sedavý životní styl. Jako bychom se pohybovali mezi dvěma extrémy.

Ráda bych vám ukázala jinou cestu. Domnívám se, že tajemství zdravé a přirozené váhy tkví v práci s psychikou člověka. Díky tomu jsou pak lidé schopni svému tělu naslouchat a dávat mu přesně to, co mu prospívá. Přistupují k procesu jedení vědomě, a tím z fyziologického pohledu napomáhají metabolismu. Dávají si do pořádku vztah k sobě a ke svému tělu, a přestávají vnímat svou váhu a jídlo jako nepřátele, kterým je nutno vzdorovat. Začnou totiž hledat hlubší a podstatnější příčiny toho, proč jejich tělo vytváří tukové rezervy.

Mám bohaté zkušenosti s prací s lidmi, které trápí nadváha i podváha. Na tomto semináři vám předám své zkušenosti z této praxe i ze studia na americkém Institutu pro psychologii výživy. Vyzkoušíte si také na vlastní kůži, že je možné jíst vědomě a přiměřeně bez použití „pevné vůle“, a dostanete na to praktický návod. Dostatek prostoru bude i pro vaše individuální sdílení a diskusi ve skupině lidí, kteří se zabývají tím samým tématem jako vy.

 

Tělo – přítel a rádce

Délka: 3 hodiny

Krása, dokonalá tvář a postava, hubnutí, tvarování těla, štíhlá linie, přitažlivost… Pokud jsou tyto pojmy i vašimi každodenními strašáky a zároveň tím, čemu dáváte hodně své pozornosti, pak vás bude možná zajímat tento seminář. Pomohla jsem již desítkám žen cítit se lépe ve svém těle a začít žít mimo klec věčných diet či stravovacích předpisů, intenzivního cvičení a motivace založené na sebekritice.

Během semináře se podíváme blíže i na témata metabolismu a váhy, která jsou s otázkou sebepřijetí velmi často úzce svázána. Půjde o pohled, který pro vás možná bude nový a překvapivý, ale také osvobozující. Popovídáme si rovněž podrobněji o tom, proč je vztah k tělu jen odrazem vztahu k sobě samým, a jakými způsoby lze právě na tomto našem nejdůležitějším vztahu pracovat. Dotkneme se také toho, jak naše postoje ohledně těla ovlivňují naše postoje k jídlu i k dalším oblastem našeho života. Cílem je, abyste po tomto večeru odcházely domů s podstatně lehčí myslí, než s jakou přijdete.

Takřka denně pracuji s klienty, kteří, někdy pod rouškou různých jiných potíží, řeší primárně právě vztah ke svému tělu. Na tomto semináři vám předám své zkušenosti z této praxe i ze studia na americkém Institutu pro psychologii výživy. Dostatek prostoru bude i pro vaše individuální sdílení a diskusi ve skupině lidí, kteří se zabývají tím samým tématem jako vy.

Tento seminář je určen pouze ženám – vzhledem k tomu, že převážně se o tuto tématiku zajímají právě ony, a chceme jim zaručit bezpečný prostor k práci s tímto niterným tématem.

 


V případě zájmu o přednášku namísto semináře (tj. v menším časovém rozsahu a bez praktického nácviku a delšího osobního sdílení účastníků), např. pro účely festivalů, konferencí apod. mne prosím kontaktujte – ve většině případů je možné uzpůsobit předávané informace vámi požadované formě.

 

Přáli byste si uspořádat seminář či přednášku i ve vašem městě či obci? Máte tip na vhodný prostor? Napište mi a domluvíme se, ráda u vás svou akci uspořádám!

 

Chcete vědět, jaké akce, publikace a projekty proběhly v minulosti? Podívejte se na přehled zde.